Билборд: Мараја Кери е најпродавана пејачка на сите времиња

САД– Кралицата на Божик Мараја Кери сега е најголема поп-ѕвезда меѓу пејачките на сите времиња, според Билборд.

Во чест на нивната 125-годишнина, магазинот го објави својот официјален пласман во на 125 најголеми музички изведувачи на сите времиња, засновани на наслови од табелата на песни „Билборд Хот 100“, како и на табелата со албуми „Билборд 200“.

Битлси се на врвот на листата, а потоа следат „Ролинг Стоунс“ и Елтон Џон. Мараја Кери се наоѓа на четвртото место, со што стана највисоко рангирана женски изведувач, а потоа следува Мадона на петто место.

Останатите од првите 10 се Барбара Стрејсенд под бројот шест, а потоа следат Мајкл Џексон, Тејлор Свифт, Стиви Вондер и Чикаго.

Мараја Кери со хитот  „Сè што сакам за Божиќ е ти“ наполни 25 години: „Не признавам време“

Преземен од петкратниот албум на „Среќен Божиќ“, добитникот на Греми, сеприсутната химна за празници продаде 16 милиони примероци ширум светот од 1994 година.

Еве ги најдобрите 20 изведувачи на списокот на Билборд:

 1. The Beatles

 

 1. The Rolling Stones

 

 1. Elton John

 

 1. Mariah Carey

 

 1. Madonna

 

 1. Barbra Streisand

 

 1. Michael Jackson

 

 1. Taylor Swift

 

 1. Stevie Wonder

 

 1. Chicago

 

 1. Whitney Houston

 

 1. Paul McCartney

 

 1. Elvis Presley

 

 1. Janet Jackson

 

 1. Rod Stewart

 

 1. Drake

 

 1. Prince

 

 1. Rihanna

 

 1. Billy Joel

 

 1. Garth Brooks