Бестрашен , исто како „Соваж“- Џони Деп потпиша нов 7-цифрен договор со Диор


 

САД- Џони Деп (59) е подготвен да се врати на работа.

Откако излезе како победник во тужбата за клевета против поранешната Амбер Херд, актерот ветеран потпиша нов профитабилен договор со „Диор“ од 7 цифри за да продолжи како заштитно лице на машкиот мирис на Диор, Sauvage, меѓу најпродаваните во светот.

Навестувајќи дека врската меѓу Деп и Диор се уште е силна, на официјалниот Инстаграм на брендот се објавени фотографии и видеа од Деп зад сцената на еден од неговите неодамнешни концерти во Париз, снимени од познатиот фотограф Грег Вилијамс.

„Бестрашен, а сепак човек“, гласи еден натпис на 8 август. „Исто како Sauvage“.

Во друг клип, Деп се гледа како ја држи гитарата и излегува на сцената пред толпата која вреска, додека споделува дека „Соваж ми носи многу спомени, многу шоуа“.

„Работи што ги мирисавте додека растевте, кои ако ги помирисам, ме враќаат веднаш назад и ја гледам личноста што ја носеше“, продолжи тој. „Тоа е сетилна меморија, па мирисот може да ве натера да патувате“.

Ѕвездата на Пиратите од Карибите е заштитно лице на Dior’s Sauvage од 2015 година. Производот беше најпродаваната машка колонска вода на веб-страниците на Sephora и Ulta во време на неговото неодамнешно судење, објави Вол Стрит Журнал во јуни.

На 1 јуни, поротата утврди дека Херд е одговорна за клеветење на Деп, во авторски текст на Вашингтон пост од 2018 година, во кој таа се опиша себеси како „јавна личност  жртва на  семејно насилство“. Поротата првично му додели на актерот отштета од 15 милиони долари, иако казнената отштета подоцна беше намалена на законската граница од 350.000 американски долари, со што вкупната отштета беше досудена од речиси 10,4 милиони долари.

Херд, која поднесе противтужба од 100 милиони долари против Деп поради наводна „онлајн кампања за оцрнување“, доби отштета од 2 милиони долари.

По судењето, Деп отпатува во Велика Британија за да настапи на серија концерти со музичарот Џеф Бек во Европа, со кој неодамна најави нов албум. Деп, исто така, треба да им се придружи на неговите колеги од бендот Hollywood Vampires  – иконите на класичниот рок Алис Купер, Џо Пери и Томи Хенриксен – на турнеја во странство следната година.