Берлускони има своја Леди Гага, претходната ја исплати со 20 милиони евра

Италија– Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони се чини дека потврди дека е во нова врска со многу помлада жена, набргу откако се согласи на мултимилионската спогодба со неговата многу помлада поранешна девојка.

Марта Фашина (30) беше фотографирана како се држи со рака со г. Берлускони (83) во неговата луксузна Вила Сертоса во Сардинија, бидејќи тие требаше да се качат на јахта што му припаѓаше на долгогодишниот пријател на Берлускони, Енио Дорис.

Четирикратниот премиер и медиумски магнат, кој доминира во италијанската политика повеќе од 20 години, се раздели во март од неговата партнерка по 12 години, Франческа Паскале (35).

Сликите први ги објави италијанскиот таблоид „Чи“, сопственост на семејството Берлускони, што е толкувано како потврда за врската.

Врската траела и за време на карантинот и тие веќе се преселиле во резиденцијата на г. Берлускони.

Г-ѓа Фашина, поранешна новинарка и службеник за печат на фудбалскиот клуб Берлускони, Милан, е член на долниот дом на италијанскиот парламент од 2018 година во партијата Форца Италија на г. Берлускони.

Новинарите се забавуваа со фотографиите, објавени на насловниците, шегувајќи се за „еластичноста“ на поранешниот премиер и неговата страст кон помладите жени.

Други ја забележаа впечатливата сличност помеѓу г-ѓа Фашина и поп-ѕвездата Леди Гага, шегувајќи се за нејзиниот огромен фустан.

Раскинувањето со г-ѓа Паскале ќе биде скапо за Берлускони, кој се согласи да ѝ даде вила на неколку километри од неговата резиденција на Аркор, близу Милано.

Г-ѓа Паскале исто така ќе добие еднократна исплата од 20 милиони евра по раскинувањето и годишен додаток од 1 милион евра. Сепак, тој ја задржа нивната пудлица, Дуду.

Бидејќи Италија се бори против пандемијата на коронавирус, која уби повеќе од 35.200 во Италија, политичкиот лидер познат ширум светот за неговите сексуални партии „бунга-бунга“ се врати на политичката патека.

И покрај тоа што имаше само 7% во анкетите, партијата на Берлускони може да даде клучна поддршка за владата во случај нејзината кревка коалиција да се подели во клучните политики.

Коалициската влада предводена од премиерот Џузепе Конте, се соочува со тешки политички избори оваа есен бидејќи силниот исход од пандемијата ја донесе италијанската економија на колена.