Бенџамин Кео  погребан во Грејсленд покрај славниот дедо Елвис Присли

САД- Бенјамин Кео кој неверојатно наликуваше на Елвис Присли е погребан во Грејсленд близу неговиот славен дедо Елвис Присли. Кео се самоуби со пушка на 27-годишна возраст на 12 јули, во бањата каде е најдено мртвото тело на Елвис Присли во када во 1977 година. Кралот на рокенролот почина на 42 години, од срцев удар, како поселдица на мешање на таблети-опијати и седативи.

Според објавата од официјалната страница на Фејсбук на имотот на Присли во Грејсленд, Кео е погребан во Градината за медитација на имотот, каде што е погребан и Присли.

Во Грејсленд, сместен во Мемфис, Тенеси, се исто така погребани прабабата на Кео, Гледис Присли, прадедото Вернон Присли и прапрабабата Мини Меј Присли.

Кео беше син на единствената ќерка на Присли, актерката Лиза Мари Присли и нејзиниот поранешен сопруг, кантавторот Дени Кео.

Менаџерот на Лиза Мари, Роџер Видиновски, ја потврди смртта на нејзиниот син во изјава за „Today“ во јули: „Таа е потполно скршена, неутешна и уништена, но се обидува да остане силна за своите 11-годишни близнаци и нејзината најстара ќерка Рајли. Таа го обожаваше тоа момче. Тој беше љубовта на нејзиниот живот “.

Во 2012 година, Лиза Мари ги претстави Кео и неговите браќа и сестри во музички спот кој го преработи хитот на Присли од 1954 година „Те сакам затоа што“.

Имотот во Грејсленд од 13,8 хектари беше купен од Присли во 1957 година и беше негов дом се до неговата смрт на 16 август 1977 година. Куќата беше отворена за јавноста на 7 јуни 1982 година и е втора најпосетувана куќа во САД , по Белата куќа.

Грејсленд привлекува меѓу 500 000 и 750 000 туристи годишно. Многу од овие посетители пристигнуваат во август на комеморациите на „Неделата на Елвис“, кои ја вклучуваат познатата поворка за бдеење на свеќи до гробот на Присли.

Грејсленд на Елвис Присли повторно се отвора во четврток по затворањето на коронавирусот.