Белоруската полиција повторно апси, овој пат само жени

 

Белоруската полиција за немири приведе неколку десетици демонстранти и ги стави во комбиња, додека илјадници излегоа на улиците на главниот град да протестираат против полициското насилство и изборните измами.

Пред масовниот протест што се очекува в недела, колони жени демонстранти се собраа во центарот на Минск на мирен протест на жените. Некои тропаа на тенџериња, а други скандираа „Врати ја нашата Маша“, повикувајќи се на опозициската лидер Марија Колесникова со нејзиното деминутивно име.

Колесникова (38) беше затворена оваа недела откако се спротивстави на присилното протерување со кинење на пасошот.

Но, започнаа турканици на плоштадот „Слобода“ во центарот на Минск, додека мажите со црни маски се обидоа да приведат некои жени демонстранти и тие возвратија, покажаа снимките што ги емитуваа ТВ каналот Белсат и Tut.by, белоруски независен медиум.

Друго видео покажува дека полицајци за немири грубо фрлаат жени демонстранти во полициски комбиња. Групата за права на Вијасна соопшти дека се приведени 30 демонстранти.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Олга Чемоданова, изјави за АФП дека „жени биле приведени“, но не може да каже колку или да даде други детали.

Белсат, опозициски телевизиски канал со седиште во Варшава, изјави на Телеграм дека двајца негови новинари кои известувале за протестот биле исто така приведени.

Во понеделник, Александар Лукашенко треба да разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин, во Сочи околу плановите за понатамошна интеграција на нивните земји. (АФП)