Белорусите не се откажуваат – денеска пак илјадници луѓе ги наполнија улиците

Осми викенд по ред Белорусите се на протести

 

Десетици илјади луѓе маршираа низ Минск во неделата извикувајќи „оди си“ на шестиот по ред викенд на протести против претседателот Александар Лукашенко, одржувајќи го притисокот врз белорускиот лидер да се повлече.

Најмалку 10 лица беа приведени, ја цитираше полицијата руската новинска агенција ТАСС.

Видеа споделени од локалните медиуми покажаа како безбедносните сили со шлемови или фантомки влечат демонстранти надвор од улиците.

Во исто време со протестите, анонимни хакери протекоа лични податоци на 1.000 полицајци како одмазда за операцијата во која се приведени илјадници луѓе, а многумина се жалат на тепање и тортура во затвор.

Владата негираше злоупотреба на притворените лица.

Денешна реакција на Карл Билт, поранешен министер за надворешни работи на Шведска

Лојалноста на безбедносните сили е клучна за способноста на Лукашенко да се држи до моќта. Нивните лица честопати се прикриени со маски, фантомки или шлемови за немири. Некои демонстранти физички ги искинаа маските на некои офицери.

„Како што продолжуваат апсењата, ние ќе продолжиме да објавуваме податоци масовно“, се вели во соопштението што го дистрибуираше опозицискиот канал за вести „Нехта во живо“ на апликацијата за пораки Телеграм. „Никој нема да остане анонимен дури и под фантомка“.

Владата соопшти дека ќе ги пронајде и казни одговорните за откривање на податоците, кои беа широко дистрибуирани на каналите на Телеграм во саботата вечерта.

„Силите, средствата и технологиите со кои располагаат телата за внатрешни работи овозможуваат идентификување и гонење на огромното мнозинство на виновни за откривање лични податоци на Интернет“, рече Олга Чемоданова, портпарол на Министерството за внатрешни работи.

Владата соопшти дека 390 жени биле приведени затоа што учествувале на протест во саботата. Повеќето се ослободени.

Минск реагираше луто во саботата по извештаите дека Светлана Тихановска, водечки опозициски кандидат на изборите минатиот месец, наскоро би можела да се состане со министрите за надворешни работи на ЕУ

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, исто така, ја критикуваше ЕУ за поканата на Тихановска на министерскиот состанок, како и за разгледувањето на санкциите против Минск, велејќи дека Брисел се обидува да го „затресе бродот“ во Белорусија. (Ројтерс)