Белорусија: Протестите не попуштаат, во неделата имаше 100.000 луѓе во Минск

Протестантите маршираат кон претседателската палата во Минск (Фото: АП)

Слични протести се одржаа во сите други поголеми градови, вклучувајќи го Брест. Незадоволството трае веќе еден месец

Низ Белорусија во неделата се одржаа огромни протести против режимот на Александар Лукашенко, а демонстрантите четврти викенд по ред маршираа кон резиденцијата на претседателот во главниот град Минск.

Повеќе од 100.000 луѓе ја исполнија Авенијата за независноста во Минск повикувајќи го Лукашенко да се повлече. Слични маршеви имаше и во други градови, вклучувајќи ги Брест, Витебск и Гродно.

Специјалната полиција го запечати центарот на Минск со бариери и оклопни транспортери. Офицерите облечени во фантомки уапсија и претепаа неколку машки демонстранти и ги одвлекоа во комбиња. Најмалку едно лице е однесено со брза помош.

Но, има малку индикации дека тврдата тактика на режимот навистина функционира. Протестите траат речиси еден месец и не покажуваат знаци на згаснување, по претседателските избори на 9 август, за кои се смета дека се наместени.

„Мнозинството не верува во оние што се на власт. Тоа го отфрла резултатот од изборите. Многу луѓе мислеа дека протестите ќе престанат во првата недела. Тие не престанаа“, рече Барис Горецки, од Здружението за новинари во Белорусија. Тој додаде: „Ние сме оптимисти. Ние ќе продолжиме“.

Горецки рече дека протестите со пониско ниво сега се случуваат секој ден, а жителите се собираат во дворовите и зградите на станбените блокови за да го изразат својот гнев кон Лукашенко, кој владее 26 години.

Тој рече дека режимот сè уште е насочен кон новинарите, тројца се уапсени во саботата. Еден сè уште е во затвор, рече тој.

Минатата недела маскираната полиција за немири изврши рација во училиште и во јазичниот универзитет во Минск, приведувајќи ученици кои се вратиле на почетокот на училишната година. Повеќето потоа беа ослободени.

Оние кои присуствуваа на Маршот на единството во неделата вееја црвено-бели знамиња, симбол на спротивставувањето на Лукашенко. Тие скандираа: „Лукашенко – до полициското комбе“, „Лукашенко – до тоалетот во затворот“, „Трибунал!“ и „Ова е нашиот град“.

„Спонзор на нашиот јавен празник – Путишенко“, гласеше еден транспарент – игра на зборови што укажува на поддршката на Владимир Путин за Лукашенко. Толпата правеше шеги за тоа дали претседателот ќе се појави со пиштол, по појавувањето пред една недела кога тој се спушти од хеликоптер облечен во маскирна јакна и држеше пушка.

Лукашенко го обвини Западот за протестите и погрешно тврди дека трупите на НАТО се собираат на границите на Белорусија. Тој наскоро треба да лета за Москва на разговори со Путин. Двајцата разговараат често по телефон.

Кремљ долго време сметаше дека Лукашенко е фрустрирачки партнер, но се чини дека одлучи да го поддржи наместо да им дозволи на демонстрантите да го истуркаат од власт. Премиерот на Русија оваа недела го посети Минск и рече дека Белорусија не треба да попушта пред „надворешниот притисок“.

Во очигледен обид да се пофали со Москва, Лукашенко објави детали од снимката за која рече дека ги пресретнале неговите безбедносни служби. Се претпоставуваше дека станува збор за повик меѓу Берлин и Варшава, во кој Германија призна дека има измислено доказ оти рускиот опозициски лидер Алексеј Навални бил отруен со новичок. (Според агенциите)