Белгијанците погрешно го поставија знамето на Холандија, премиерот се извини


Премиерите Марк Руте и Александар де Кро

 

Белгискиот премиер Александар Де Кро му се извини на својот холандски колега Марк Руте откако знамето на Холандија беше закачено на погрешен начин за време на посетата претходно оваа недела.

Де Кро во средата објави видео на социјалните мрежи во кое му се заблагодарува на Руте за доаѓањето во Брисел и додава дека треба да се реши едно „многу важно прашање“. Потоа отиде до знамето и рече: „Холандското знаме треба да биде вака“.

Холандската тробојка беше погрешна кога двајцата се сретнаа во вторникот, со сина на врвот наместо црвена. Превртеното холандско знаме беше користено како симбол минатата година за време на протестите на фармерите против плановите за намалување на емисиите на азот.

Протоколарната грешка брзо беше откриена од корисниците на Твитер, при што белгискиот пратеник Тео Франкен, од фламанската националистичка партија Н-ВА, ја нарече Холандија „нашиот најдобар и најважен сосед“ и се пожали дека „дури и правилното закачување на нивното знаме не е можно“.

Руте реагираше на извинувањето со повторно објавување на видеото на Де Кро на Твитер и велејќи „прекрасно е што ја гледаме нашата тробојка како повторно виси право, така е најдобро“ и му се заблагодари на Де Кро за „добрата средба“.

Холандскиот премиер беше во Брисел за да се подготви за самитот на Европскиот совет на 9 и 10 февруари.