Белгија со 1.298 нови случаи на коронавирус

epa08301340 A view of empty square near Grand Place in Brussels, Belgium, 17 March 2020. Usually the attendance rate of the 'Grand Place' in Brussels and the historic center, has an attendance rate of around 30,000 people per day. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Здравствените власти информираат дека се регистрирани нови 1298 случаи на позитивни на коронавирусот во Белгија, и потсетуваат дека реалната бројка е уште поголема бидејќи не се тестира масовно, јави дописничката на МИА од Брисел.

Бројката на заболени продолжува да расте, но и бројката на починати, во последните 24 часа се регистрирани 42 мртви, вкупниот број починати сега изнесува 220.

Властите оценуваат дека ова значајно зголемување на бројот на заразени се должи на нова построга дефиниција на инфекцијата, но и на фактот што мерките не се почитуваат доволно од страна на населението.

-Доколку не ги почитувате мерките, изолацијата ќе трае два пати подолго, ве повикуваме сите да продолжите со напорите и секој да преземе одговорност, да ја прифати ситуацијата и да се организира за да живее во оваа ситуација, изјави Беноа Рамакер, од кризниот центар за коронавирусот.