Белата куќа отвори војна за импичментот

Доналд Трамп ги турна Соединетите Држави кон уставната криза во вторникот, кога неговиот правен советник рече дека Белата куќа ќе одбие да соработува со истрагата за импичмент на Конгресот.

„Со оглед на тоа што на вашето испитување ѝ недостига легитимна уставна основа, какви било претензии за правичност, па дури и најелементарни заштитни постапки, не може да се очекува од извршната власт да учествува во тоа“, се вели во писмото на советникот Пат Чиполоне во писмото до демократските лидери во Претставничкиот дом.

Писмото од осум страници се случи откако администрацијата на Трамп нагло блокираше клучен сведок во скандалот во Украина да се појави пред истрагата за импичмент во конгресот.

Писмото се чини дека акцентот се става на политичко отфрлање отколку на структуриран правен аргумент – можеби означување на нова стратегија за спречување на заканата за импичмент со застој и контранапади.

Особено, Белата куќа се спротивставува на предметите за кои Домот формално не гласал за да започне истрагата за импичмент кршејќи го преседанот поставен во истрагите за Ричард Никсон и Бил Клинтон.

Пелоси инсистираше на тоа дека е добро Домот во рамките на своите правила да изврши надзор над извршната власт според уставот, без оглед на гласањето.

Во својот агресивен одговор досега, Чиполоне во писмото, објавено во вторникот попладне, пишува: „Вашите невидени постапки го оставија претседателот без избор. За да ги исполни своите должности кон американскиот народ, Уставот, извршната гранка и сите идни луѓе во Канцеларијата на претседателството, претседателот Трамп и неговата администрација не можат да учествуваат во вашата партиска и противуставна истрага под овие околности“.

Писмото на Чиполоне се заканува да стави крај на соработката со Конгресот за важни прашања од надзорот.

 

Во изјавата одговарајќи на писмото, Пелоси рече: „Писмото во Белата куќа е само последниот обид да се прикрие неговото предавство на нашата демократија и да се инсистира дека претседателот е над законот. Писмото е очигледно погрешно, и е едноставно уште еден незаконски обид за прикривање на фактите од дрските напори на администрацијата Трамп за притисок врз странските сили да интервенираат на изборите во 2020 година“.

Претходно, Стејт департментот соопшти дека на американскиот амбасадор во Европската Унија, Гордон Сондленд, политички донатор на Трамп, нема да му биде дозволено да се појави да сведочи зад затворени врати, иако тој веќе дошол од Европа.

Демократите го осудија овој потег нарекувајќи го обид да го попречат нивното испитување и издадоа покана за Сондленд.

Шиф рече дека негирањето на амбасадорот е „уште дополнителен силен доказ“ за опструирање на Конгресот од страна на Трамп и државниот секретар Мајк Помпео, што само ќе го зајакне можниот случај за импичмент.

Во меѓувреме, личниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани, изјави дека нема да сведочи пред разузнавачкиот комитет на Домот, освен ако членовите на комисијата не гласаат за отстранување на претседавачот Адам Шиф. (АП)