Басистот на „Дјуран Дјуран“, Џoн Тејлор откри дека е позитивен на коронавирус

Англија- Басистот на хит-бендот од 80-тите „Дјуран Дјуран“, Џoн Тејлор откри дека бил позитивен на коронавирусот „пред скоро три недели“, но тој ги уверува фановите дека е на лекување – и дека неговото закрепнување е надежен пример дека Ковид-19 „не е секогаш убиец. “

„Можеби сум особено стабилен 59-годишник – сакам да мислам дека сум – или бев благословен што добив само благ случај на Ковид 19 – но после една недела или нешто од она што би го опишал како„ турбо-грип, „излегов од тоа, се чувствувам добро“, објави Тејлор на Фејсбук страницата на групата. Тој додаде дека „не му пречи на карантинот“, бидејќи му дава „можност навистина да се опорави“.

-Јас зборувам како одговор на огромниот страв што го предизвикува пандемијата, дел од нив е целосно оправдан, и моето срце сочувствува со сите што претрпеа и трпат  вистинска загуба и болка “, продолжи Тејлор. „Но, сакам да ве известам дека вирусот  не е секогаш убиец и можеме и ќе победиме во оваа брба.

„Испраќајќи љубов до сите наши фанови,особено во Италија, САД и насекаде низ светот, имав среќа да го посетам на патувањата со групата. Не можам да чекам да се вратиме повторно на сцената, споделувајќи нова музика, љубов и радост. Останете безбедни, останете поврзани и бидете креативни!. “

И поп-ѕвездата Пинк откри дека се излечиа од Ковид 19 и ќе донира 1 милион долари за здравствениот систем. Во меѓувреме, легендарната рок-ѕвезда и муза Маријан Фејтфул е во болница во Лондон  оваа недела откако беше позитивна на вирусот и разви пневмонија, но за неа се вели дека е „стабилна и реагира на третман“.