Барселона му го позајмува Кутињо на Арсенал

Филип Кутињо следната сезона ќе игра за Арсенал, откако топџиите договорија позајмување на една година, пишува францускиот „Л’екипе“.

Кутињо има договор со Барселона до 2023 година и каталонскиот клуб не сакаше да го продаде, но сепак е подготвен да го пушти на „Емирати“ следната сезона.

Кутињо не импресионираше по пристигнувањето во Барселона и се мачеше многу, но остави длабок белег во Англија играјќи за Ливерпул.

Инаку, 27 годишниот Бразилец во јануари 2018 година се пресели во Барселона за 142 милиони фунти, но тоа не се покажа како добар потег.

Арсенал ќе има право да го откупи неговиот договор на крајот на сезоната.