Барон мавта со тупаница додека Трамп го воведува најмладиот син во кампањата за 2024 година: „Добре дојде на сцената“


Доналд Трамп го претстави својот 18-годишен син Барон на политички митинг „за прв пат во вторникот вечерта.

Барон, кој седеше во првиот ред, стана и им мавташе на толпата и ја стисна раката во тупаница откако татко му го запозна него и другите членови на семејството Трамп за време на неговите 90-минутно обраќање  од неговото одморалиште Дорал во Мајами.

Трамп се пошегува дека неговиот најмлад син е „попопуларен“ од неговите синови Доналд Трамп Јуниор и Ерик Трамп.

„Тоа е прв пат да го направи тоа“, рече Трамп од сцената. „Можеби е попопуларен од Дон и Ерик… Добре дојде на сцената, Барон, не знам. Имаше толку убав, лесен живот. Сега е малку променето. Специјален човек, нели?

Барон Трамп, кој заврши средно училиште во мај, во голема мера остана надвор од патот на политичкиот блицкриг на неговиот татко. Тогашниот 9-годишен Барон се двоумеше дали да го напушти Менхетен за Белата куќа кога Трамп беше избран за претседател, а во годините што следеа посетуваше училишта во Њујорк, Флорида и Мериленд.

Пред поротата да го осуди, Трамп го убеди судијата што го надгледуваше неговото судење во Њујорк накратко да го одложи за да може да присуствува на церемонијата на дипломирање на Барон во Флорида.

„Многу млад човек кој сега оди на колеџ“, рече Трамп во вторникот. „Влезе во секој факултет што сакаше и го направи својот избор. И тој е многу добар човек“.

Барон, единственото дете кое Трамп го има со третата сопруга и поранешна прва дама Меланија Трамп, беше избран да присуствува на Националната конвенција на Републиканците како делегат на Флорида за да ја поддржи номинацијата на неговиот татко. Но, неговата мајка рече дека тој ја одбил поканата поради „претходни обврски“.

Тој неодамна беше снимен на очигледно тајно снимено видео како седи покрај својот татково неговиот клуб во Њу Џерси по дебатата на Трамп против претседателот Џо Бајден.

На митингот на Трамп во одморалиштето Дорал, речиси две недели од неговиот последен голем настан во кампањата по неговата дебата, претпоставениот републикански кандидат го предизвика претседателот на уште една дебата „оваа недела“, како и 18 дупки за голф.