Банско ставено во целосен карантин

Бугарија го стави своето скијачко одморалиште Банско под двонеделен целосен карантин, откако три лица таму во вторникот имаа позитивни тестови на корона вирус, соопшти вицепремиерот Томислав Дончев.

Пристапот до одморалиштето, дом на околу 10,000 луѓе, ќе биде ограничен до крајот на месецот. Околу 200 странски туристи кои моментно се наоѓаат во Банско, ќе бидат придружувани на аеродромот во Софија, ако одлучат да заминат.

Меѓу потврдените случаи е и едно деветгодишно британско момче, кое со семејството било во Банско на одмор на скијање. Тестовите за остатокот од семејството биле негативни.

Потврдените случаи на корона вирус во Бугарија скокнаа на 81 година во вторникот.