Принцезата Јуџин чека бебе, Сара Фергусон е пресреќна што ќе стане баба

Англија– Принцезата Јуџин, девета во редот на тронот и амбасадорот на бренд за текила Џек се „многу среќни“ што можат да ја споделат веста  дека очекуваат бебе на почетокот на 2021 година, потврди Бакингемската палата.

На еден твит од сметката на Кралското семејство се вели: „Нејзиното кралско височество принцезата Ежени и г-дин Jackек Бруксбенк се многу задоволни да објават дека очекуваат бебе на почетокот на 2021 година.

„Војводата од Јорк и Сара, војвотката од Јорк, г-дин и г-ѓа Џорџ Бруксбенк, Кралицата и војводата од Единбург се воодушевени од веста“.

Тие се венчаа на 12 октомври 2018 година, на церемонија во капелата Сен Џорџ во замокот Виндзор, каде што војводата и војвотката од Сасекс се венчаа.

Принцезата Јуџин (30) носеше венчаница од Питер Пилото со отворен грб кој откриваше  лузни од операцијата откако заболи од сколиоза на 12 години.

На венчавката присуствуваа славни личности од А-листата, меѓу нив Деми Мур, Наоми Кембел и Роби Вилијамс.

Двојката ја објави својата свршувачка во јануари 2018 година, а запросувањето се случи на патување во Никарагва.

Принцезата Јуџин и Бруксбенк првпат се сретнаа за време на одмор на скијање кога таа имаше 20 години, а тој 24.

Веста за приновата доаѓа во време кога татко ѝ на Јуџин, принцот Ендрју, братот на принцот Чарлс се соочува со скандал поврзан со оргиите со малолетници со починатиот милијардер Џефри Епстајн со кого беше добар пријател.