Бакингамската палата на штрек: Кралицата Елизабета со ракавици делеше ордени

Англија- Кралицата Елизабета носеше ракавици за време на свечената церемонија на доделување на ордени во Бакингамската палата, во услови на закана од Ковид-19. Церемонијата претпочита ракување со секој добитник на почеста.

„Ова е прв пат , во 30 години, откако известувам за кралското семејство,Нејзиното Височество да носи ракавици на ваква церемонија, “ изјави соработникот на АБЦ News Роберт Joбсон. „Јасно е дека таа постапува по совет и нејзините лекари не преземаат никакви шанси“.

КОВИД-19, болеста предизвикана од новиот коронавирус, е респираторна болест која се шири првенствено од личност до личност од луѓе кои се во близок контакт едни со други.. Возрасни над 65 години, мали деца, бремени жени и лица со компромитиран имунолошки систем од автоимуни заболувања или хронични срцеви, белодробни или бубрежни заболувања се изложени на зголемен ризик од компликации.

Глобалниот број на смртни случаи за коронавирус достигна скоро 3.000 бидејќи земјите ширум светот продолжуваат да ги пријавуваат своите откритија до Светската здравствена организација.

Во Англија 50 луѓе се позитивни на тестовите за коронавирус.

Холивудската ѕвезда со британско потекло Кејт Винслет во 2012 го доби орденот CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire), за придонес во театарската уметност

Thomas’s Battersea, приватното училиште во Лондон на кое присуствуваа двајца внуци на кралицата Елизабета, принцот Џорџ и принцезата Шарлот, беше погодено од заканата од коронавирус минатата недела, кога неколку студенти се самоизолираа, бидејќи ги чекаа резултатите од тестот.

Принцот Вилијам и Кејт, продолжуваат со своите кралски ангажмани и покрај глобалната закана.