Бајден по долгата изолација ја напушти Белата куќа


 

САД- Завршувајќи ја својата најнова изолација од Ковид-19, претседателот Џо Бајден во неделата ја напушти Белата куќа за прв пат откако се зарази со коронавирусот минатиот месец, и ѝ се придружи на првата дама Џил Бајден во нивната родна држава Делавер.

Претседателот беше негативен во саботата и неделата, според неговиот лекар, отворајќи му го патот да излезе од изолацијата што траеше подолго од очекуваното поради повторното појавување на вирусот.

„Се чувствувам одлично“, рече Бајден пред да се качи на Marine One пред Белата куќа.

Се очекуваше Бајденови да го поминат денот на плажата Рехобот, популарна дестинација за одмор.

Бајден првично беше позитивен на 21 јули и почна да зема антивирусен лек Паксловид, кој има за цел да ја намали веројатноста за сериозно заболување од вирусот. Според неговиот лекар, виталните знаци на Бајден останале нормални за време на неговата инфекција, но неговите симптоми вклучуваа течење на носот, кашлица, болки во грлото и болки во телото.

Откако беше изолиран неколку дена, Бајден беше негативен на 26 јули и 27 јули, кога одржа говор во градината на розите, велејќи им на Американците дека можат „да живеат без страв“ од вирусот ако добијат бустер дози на вакцини.

Но, Бајден фати редок случај на Ковид-19 на 30 јули, принудувајќи го повторно да се изолира. Повремено држеше говори од балконот на Белата куќа, како на пример кога го одбележа убиството на лидерот на Ал Каеда .

Тој продолжи да биде позитивен до саботата, кога го доби првиот негативен резултат. Додека претседателот се изолираше во резиденцијата на Белата куќа, првата дама остана во Делавер.

Бајденови треба да го посетат Кентаки во понеделник за да ги видат штетите од поплавите и да се сретнат со семејствата. (АП)