Бајден објави 500 санкции против Русија на двегодишнината од војната


Гробови на украински војници загинати во војната

 

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот објави дека Вашингтон ќе издаде повеќе од 500 нови санкции против Русија, додека Соединетите Држави се обидуваат да го зголемат притисокот врз Москва за да ја одбележат втората годишнина од нејзината војна во Украина.

Соединетите Држави, исто така, ќе воведат нови извозни ограничувања за речиси 100 субјекти за давање поддршка на Русија и ќе преземат активности за дополнително намалување на приходите на Русија од енергијата, рече Бајден во изјавата.

Мерките се обидуваат да ја повикаат Русија на одговорност за војната и смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални, рече Бајден, додека Вашингтон се чини дека ќе продолжи да ја поддржува Украина, додека таа се соочува со сериозен недостиг на муниција, а американската воена помош е одложена со месеци во Конгресот.

„Тие ќе обезбедат Путин да плати уште поостра цена за неговата агресија во странство и репресијата дома“, рече Бајден за санкциите.

Мерките од петокот ќе бидат насочени кон лица поврзани со затворањето на Навални, како и рускиот финансиски сектор, одбранбената индустриска база, мрежите за набавки и избегнувачите на санкции низ повеќе континенти, рече тој.

Санкциите се најнови од илјадниците цели што ги објавија САД и нивните сојузници по руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, во која загинаа десетици илјади и се уништени градови.

„Две години по оваа војна, народот на Украина продолжува да се бори со огромна храброст. Но, им снемува муниција. На Украина ѝ требаат повеќе залихи од Соединетите Држави за да ја одржи линијата против немилосрдните напади на Русија, кои се овозможени со оружје и муниција. од Иран и Северна Кореја“, рече Бајден.

„Затоа Претставничкиот дом мора да го усвои двопартискиот дополнителен нацрт-закон за национална безбедност, пред да биде предоцна“.

Во исто време Советот на ЕУ преку соопштение го објави 13. пакет санкции против Русија и воведе ограничувања за контрола на увозот и извозот на компании од Кина, Индија, Србија, Казахстан, Тајланд, Турција и Шри Ланка.

„Советот додаде 27 правни лица на списокот на оние кои директно го поддржуваат рускиот воено-индустриски комплекс во неговата агресивна војна против Украина. Тие ќе бидат предмет на построги извозни ограничувања на стоки и технологии со двојна употреба“, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

Санкционирани се четири кинески компании, а по едно правно лице од други земји – Индија, Шри Ланка, Србија, Казахстан и Турција. Советот на ЕУ укажува дека овие структури, заобиколувајќи ги ограничувањата, ја поддржуваат руската воена индустрија и вооружените сили.

На списокот се најде и српската компанија „Конекс“ од Белград.