Бајден ги објави првите имиња од кабинетот, борбата за климата на прво место

Бајден е на пат да го изгради најразновидниот кабинет на САД, вклучувајќи жени и луѓе со боја

Избраниот претседател рече дека „Америка е подготвена да го води светот, а не да се повлекува“. Џон Кери ќе биде американскиот климатски лидер со полно работно време

 

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторникот формално го претстави својот прв круг номинации во кабинетот, чекор што беше општо поздравен како обновување на стариот Вашингтон и меѓународниот поредок по превирањата за време на администрацијата на Трамп.

Бајден исто така ги омекна критиките од прогресивците на левото крило нагласувајќи ја различноста и борбата против климатската криза, иако внатрешните фрактури на Демократската партија се далеку од залечени.

Говорејќи во Вилмингтон, Делавер во вторникот, избраниот претседател рече: „Тоа е тим што го рефлектира фактот дека Америка се врати. Подготвена да го водат светот, а не да се повлекува од него. Уште еднаш да седи на чело на масата, подготвена да се спротивставиме на нашите противници и да не ги отфрла нашите сојузници. Подготвени да се залагаме за нашите вредности“.

Бајден рече дека во Џон Кери, поранешен државен секретар и кандидат за претседател, Америка за прв пат ќе има водач за клима со полно работно време, некој со „место на секоја маса низ целиот свет“. Бајден исто така рече дека кандидатот од 2004 година, „еден од моите најблиски пријатели“, ќе зборува „за Америка за една од најпознатите закани за нашето време. Нему му верувам најмногу“.

Поранешниот потпретседател зборуваше на сината говорница означена како „Кабинет на избраниот претседател“, на сцената со соодветна сина позадина. Тој вети дека ќе го врати глобалното и моралното водство на Америка, осигурувајќи дека службениот персонал и дипломатите се „ослободени од политика“.

Тој додаде: „Тие не само што ќе ја поправат, туку и ќе ги преобразат американската надворешна политика и националната безбедност за следната генерација“.

Бајден започнуваше нова фаза во неговата транзиција откако федералната влада конечно го призна за „очигледен победник“ на изборите на 3 ноември, доделувајќи пристап до канцелариски простор, разузнавачки брифинзи и милиони долари средства.

Трамп, кој помина неколку недели лажно тврдејќи дека изборите биле нарушени со измама на гласачите, понуди поддршка за овој потег, практично предавајќи ја својата неколкунеделен обид за поништување на резултатот, иако тој сепак одбива официјално да го признае поразот. Тој во вторникот разговараше со новинарите во Белата куќа, промовирајќи придобивки на берзата, но не одговараше на прашања.

Бајден објави на Твитер: „Изборите завршија. Време е да ги оставиме настрана партизацијата и реториката дизајнирана да се демонизираат едни со други. Ние мора да се обединиме“.

Тешко можеше да има поголем контраст помеѓу разединетиот и чуден избор на тимот на Трамп пред четири години, кој ги фаворизираше бизнисмените, ТВ изведувачите и неговото семејство, и она што „Политико“ го карактеризираше Бајденова „одмазда на кариеристите“.

Новиот тим за надворешна политика и национална безбедност е исполнет со искуство во Вашингтон, особено алумни на администрацијата на Обама. Доверливиот соработник на Бајден, Антони Блинкен, именуван да го води Стејт департментот, рече во вторникот во Вилмингтон дека Америка треба да оди напред со понизност и доверба.

„Не можеме да ги решиме сите светски проблеми сами“, рече тој. „Треба да работиме со други земји“. Но, тој додаде: „Америка, во најдобар случај, сè уште има поголема способност од која било друга земја на земјата да ги зближи другите за да одговорат на предизвиците на нашето време“.

Џејк Саливан ќе биде советник за национална безбедност, додека Линда Томас-Гринфилд е номинирана за амбасадор во Обединетите нации. Аврил Хаинс, поранешен заменик-директор на ЦИА, ако биде потврдена, ќе стане првата жена директор на националното разузнавање.

Бајден, наводно, планира да ја направи Џенет Јелен прва жена секретар во 231-годишната историја на државната каса на САД. Таа ги водеше Федералните резерви од 2014 до 2018 година.

Бајден е на пат да го изгради најразновидниот кабинет на САД, вклучувајќи жени и луѓе со боја.

Активистите од левата страна имаа пофалби за Кери. Варшини Пракаш, коосновач и извршен директор на „Движењето изгрејсонце“, рече: „Работев заедно со секретарот Кери на работната група за климата Бајден-Сандерс и знам дека тој е посветен на ангажирање и слушање на млади гласови – дури и кога можеби не секогаш се согласувавме – и осигуруваме дека ќе имаме место на масата“.

Во понеделникот вечерта, Емили Марфи, раководител на администрацијата за општи служби, рече дека официјално ќе ја признае транзицијата. Под зголемен притисок од неговата партија, Трамп рече дека ја поддржува Марфи, но вети дека ќе продолжи да се бори против изборните резултати „со полна брзина“. Тој додаде дека „никогаш нема да признае“.

Бајден освои 306 изборни гласови наспроти 232 и има предност од повеќе од 6 милиони во гласовите на народот.

Во вторникот, кандидатите на Бајден носеа маски што ги отстрануваа кога зборуваа. Томас-Гринфилд рече: „Америка се врати. Мултилатерализмот се врати. Дипломатијата се врати“. (Гардијан)