Бајден доби уште гласови по пребројувањето во Висконсин, а него го плати Трамп


Изборните работници во Висконсин ги бројат гласови, а преку плексиглас на нив будно внимаваат партиските претставници (Фото: АП)

Кампањата на Трамп плати дури 3 милиони долари за пребројувањето и доби загуба во гласови

 

Пребројувањето на гласовите во најголемиот округ во Висконсин, побарано од изборната кампања на претседателот Доналд Трамп, заврши во петокот со тоа што избраниот претседател Џо Бајден доби уште гласови на контото.

По пребројувањето на гласовите во округот Милвоки, Бајден оствари нето добивка од 132 гласови, од речиси 460.000 гласачи. Генерално, демократот освои 257 нови гласа наспроти 125 на Трамп.

Кампањата на Трамп бараше пребројување на гласовите во два од најнаселените окрузи во Висконсин и со приврзаност кон демократите, откако тој го загуби Висконсин од Бајден со повеќе од 20.000 гласови. Двете пребројувања ќе ја чинат кампањата Трамп 3 милиони американски долари. Округот Дејн се очекува да го заврши пребројувањето во недела.

Генерално, Бајден победи на претседателските избори во САД во ноември со 306 електорски гласови наспроти 232 на Трамп. Бајден води и со повеќе од 6 милиони во националниот број на гласови.

По завршувањето на пребројувањето, службеникот во округот Милвоки, Џорџ Кристенсон, рече: „Пребројувањето го демонстрира она што веќе го знаеме: дека изборите во округот Милвоки беа фер, транспарентни, точни и безбедни“.

Кампањата Трамп сè уште се очекува да претставува правен предизвик за целокупниот резултат во Висконсин, но времето истекува. Државата треба да го потврди својот претседателски резултат во вторник.

Во петокот, правниот тим на Трамп претрпе нов пораз кога федералниот апелациски суд во Филаделфија ги отфрли најновите напори на кампањата да ги оспори резултатите од изборите во државата.

Адвокатите на Трамп рекоа дека ќе го однесат случајот до Врховниот суд и покрај проценката на судиите во Филаделфија дека „тврдењата на кампањата немаат основа“.

Судијата Стефанос Бибас напиша за советот составен од тројца судии сите републиканци: „Гласовите го бираат претседателот а не адвокатите. Слободните, фер избори се крвоток на нашата демократија. Обвиненијата за нефер се сериозни. Но, нарекувањето избори нефер не ги прави тоа. Обвиненијата бараат специфични обвинувања, а потоа и докажување. Ние немаме ниту едно овде“.

Трамп продолжи да тврди без докази дека има изборна измама во државата и твитна рано во саботата: „1.126.940 гласови се создадени во воздух. Ја освоив Пенсилванија со многу, можеби повеќе отколку што некој некогаш ќе знае“.

Во меѓувреме, неоснованите тврдења на Трамп за изборни измами во Џорџија сѐ повеќе ја загрижуваат неговата партија. Републиканците се загрижени дека хаосот предизвикан од ставот на Трамп и неговите лажни коментари за спроведувањето на изборите во клучната држава, која Бајден ја доби за демократите, може да ги попречи напорите на неговата партија да ја задржи контролата врз Сенатот.

Втор круг за двете места во Сенатот е закажан за почетокот на јануари и ако демократите стигнат до двете места, тоа ќе им даде контрола на горниот дом, како и на Претставничкиот дом.

На прашањето за неговите претходни неосновани тврдења за измама во Џорџија за време на прес-конференцијата за Денот на благодарноста, Трамп рече дека е „многу загрижен“ за нив, велејќи: „Имате лажен систем“. Потоа тој го нарече државниот секретар, Бред Рафенспергер, кој е член на републиканците и кој го бранеше изборниот процес на државата, „непријател на народот“.

Ваквите напади ги загрижија републиканците додека се обидуваат да ги мотивираат гласачите од Џорџија да дојдат на гласачките места во јануари, да волонтираат за нивните кампањи во Сенатот и – можеби најважно од сè – да копаат длабоко во џебовите за да плаќаат за неочекуваните трки во вториот круг.

„Демонизација на целиот изборен систем во Џорџија од страна на Трамп ги повредува шансите на неговата партија да го задржи Сенатот“, предупредува написот објавен од „Политико“. (АП, Ројтерс)