Бајден: Чест ми е што сум избран за претседател на САД

САД– Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја, напиша предмалку на Твитер кандидатот за претседател на САД Џо Бајден.

„Работата што не чека ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас ќе бидам претседател на сите Американци – без разлика дали гласавте за мене или не. Ќе ја оправдам вербата која ми ја дадовте“, напиша Бајден, кој ќе биде 46. претседател на САД. 

Според проекциите на Си Ен Ен, Асошиејтед прес, Њујорк Тајмс и повеќе медиуми, кои се засновани на исклучително прецизни статистички пресметки, прогласија дека Бајден победил во државата Пенсилванија, со што доби уште 20 електорски гласа и надминувајќи го минимумот од 170. Засега тој има 273 електорски гласови од можни 538.