Баерн ќе го обештети Тухел со 12 милиони евра


Актуелниот германски фудбалски првак Баерн Минхен ќе им плати отштета во висина од 12 милиони евра на родителите на тренерот Томас Тухел за раскин на неговиот договор.

Веста денеска ја објави германскиот весник „Билд“, прецизирајќи дека обештетувањето ќе биде исплатено по завршување на оваа сезона.

Според изворот, клубот ќе мора да ја исплати платата што му ја должи на Тухел за календарската година.

Стратегот ќе ја напушти клупата на Баерн ова лето.

Одлуката за прекин на соработката меѓу Баерн и Тухел беше донесена со согласност од двете страни.

По 26 кола во Бундеслигата, Баерн е на второто место со 10 бода помалку од непоразениот лидер Баер Леверкузен.