Азар избран за бр.1 во Лигата на Европа

Освојувачот на трофејот во Лигата на Европа, Еден Азар, беше избран за најдобар за минатата сезона.

Белгиецот, кој тогаш играше за Челзи, постигна два гола и направи една асистенција за триумф од 4-1 над Арсенал во финалето.

Тој заслужи 340 поени во анкетата – повеќе од вкупниот број на следните два во рангот – Оливие Жиру (199) и Лука Јовиќ (94).

Во топ 10 има уште тројца играчи на Челзи – Н’Голо Канте, Вилијан и Педро Родригез.

Во текот на летото, Азар се пресели во Реал Мадрид и ќе учествува во Лигата на шампионите оваа сезона.