АЗ Алкмар го затвори стадионот за 43 свои навивачи


ALKMAAR, NETHERLANDS - JULY 24: General view during the AZ Alkmaar matchday -1 training session ahead of the UEFA Europa League Qualification match between AZ Alkmaar and BK Hacken at AFAS-Stadium on July 24, 2019 in Alkmaar, Netherlands. (Photo by Nils Petter Nilsson/Getty Images)

 Раководството на холандскиот фудбалски прволигаш АЗ Алкмар изрече забрана за влез на клупскиот стадион за 43 навивачи кои нападнаа симпатизери на лондонски Вест Хем за време на минатонеделниот реванш полуфинален натпревар во Лигата на конференции.

Вест Хем триумфираше на гостувањето во Холандија со 1-0 и вкупен резултат од 3-1 обезбеди пласман во финалето во кое на 7 јуни во Прага ќе игра против Фиорентина.

По завршувањето на реваншот во Алкмар, група домашни хулигани го пробија заштитниот кордон и влегоа на дел од централната трибини каде беа сместени околу 200 навивачи на Вест Хем, во најголем број семејства и пријатели на фудбалерите на Вест Хем.

Навивачите на АЗ ги нападнаа гостите, по што неколку фудбалери на Вест Хем ја прескокнаа оградата и влегоа во метежот за да ги одбранат своите семејства и пријатели. Полицијата и обезбедувањето брзо пристигнаа на местото на инцидентот и спречија негова ескалација, а редот беше воспоставен по десет минути.

„АЗ издаде 43 забрани за влез на стадионот како одговор на минатонеделните немири“, соопшти клубот од Алкмар, додавајќи оти против инволвираните во тек е и кривична истрага од страна на холандските власти.