Atlantis The Royal: Кој е хотелот во Дубаи за чиј едночасовен настап Бијонсе заработи 24 милиони долари?


ОАЕ– Бијонсе и Кендал Џенер славеа во текот на викендот во најозборуваниот нов хотел во Дубаи.

Пред отворањето на 10 февруари, Atlantis The Royal организираше масовен тридневен гала настан со ѕвезден список на гости – вклучувајќи ги Елен Помпео, Лиам Пејн, Бар Рафаели и Едвард Енинфул.

По изградбата вредна 1,4 милијарди долари, гостите наскоро ќе можат да уживаат во соби со прекрасен поглед, некои со сопствен базен, како и опции за јадење од светска класа, вклучувајќи мени од осум познати готвачи и некои возбудливи атракции како најголемиот воден парк во светот.

„Ова е тоа. Нашиот момент конечно е тука да го откриеме Atlantis The Royal како најлуксузното забавно одморалиште во светот. Отворањата на одморалишта како ова се случуваат само еднаш или двапати во една деценија, и едвај чекаме да го споделиме со светот“, рече Тим Кели, управен директор на Атлантис Дубаи во претходната изјава, задевајќи ги гостите со „искуство кое никогаш нема да го заборават“.

Еве што да знаете за Atlantis The Royal во Дубаи

Atlantis The Royal го започна својот мошне очекуван викенд со голема прослава во петокот, гастрономско искуство со храна од целиот свет од шест од познатите готвачи со ресторани лоцирани во одморалиштето: Нобу Матсухиса, Хозе Андрес, Костас Спилијадис. Аријана Банди, Мих Тарнер и Гастон Акурио.

Исто така во петокот, Кендал Џенер прослави со забава за лансирање на 818 текила во Cloud 22 Skypool, со панорамски поглед на Дубаи.

По црвениот тепих преполн со ѕвезди во саботата, гостите уживаа во вечерата проследена со ексклузивен 60-минутен настап на Бијонсе, кој таа го започна со „At Last“ на Ета Џејмс пред да и се придружи на сцената 11-годишната ќерка Блу Ајви. настапот го одбележа првиот целосен концерт на поп-ѕвездата во последните четири години.

Со 17 барови и ресторани, вклучително и осум од познати готвачи, има многу опции од целиот свет за најдоброто јадење за одмор.

Дополнително, барот Cloud 22 нуди панорамски поглед од седум метри во воздухот со некои пијалоци покрај базенот и медитеранска кујна. 

Одморалиштето, кое е нешто помалку од еден милион квадратни метри, доаѓа со многу атракции, вклучувајќи километар и половина приватна плажа, најголемата ексклузивна област во Дубаи.

Исто така, има неколку базени низ имотот, вклучувајќи 44 приватни бесконечни базени …Ако тоа не е доволно, тука е рекордерот Atlantis Aquaventure, најголемиот воден парк во светот, кој ја држи титулата на Гинисовиот светски рекорд во 2022 година за најмногу лизгање на вода во воден парк (неверојатни 50!).

Децата ќе уживаат во Lost Chambers Aquarium и Atlantis Explorers Club, како и во објектите за морски цицачи Dolphin Bay и Sea Lion Point. Одморалиштето е исто така дом на еден од најголемите резервоари за медузи во светот со 4.000 медузи.

Во меѓувреме, возрасните можат да избегаат во холистичкиот спа центар „Awaken Wellness“ од 16.500 квадратни метри или да се распрснат наоколу во еден од клубовите на плажа само за возрасни Вајт Бич и Нобу покрај плажата.

Исто така, има неколку водни елементи низ имотот, вклучувајќи ја и фонтаната Скајблејз, шоу со вода со оган што одигра улога во изведбата на Бијонсе.

Atlantis The Royal има 795 соби, од кои 44 апартмани имаат свои приватни базени, на 43 ката и три кули: изгрејсонце, сончева светлина и зајдисонце.

Луксузните соби се украсени со рачно извајани текстури, кожи и геометриски елементи, како и погодности нарачани од луксузни брендови како Hermès, Frette и Graff.