Архивата на камелеонот Дејвид Боуви добива нов дом во Лондон

Низата костими, музички инструменти, писма, текстови, фотографии и друго ќе ги види јавноста во новиот уметнички центар посветен на поп иконата слична на камелеон


Англија– Од мајорот Том до Зиги Стардаст и Аладин Сејн, многуте лица и инспирации на Дејвид Боуви добиваат постојан дом во Лондон.

Британскиот музеј Викторија и Алберт во четвртокот објави дека ја купил архивата на Боуви со повеќе од 80.000 предмети како подарок од имотот на починатата поп-ѕвезда. Низата костими, музички инструменти, писма, текстови, фотографии и друго ќе ја види јавноста во новиот уметнички центар посветен на поп иконата слична на камелеон.

Центарот за проучување на изведувачки уметности Дејвид Боуви треба да биде отворен во 2025 година како дел од V&A East Storehouse, гранка на националниот музеј на уметност, дизајн и перформанс во Велика Британија што се гради во Олимпискиот парк во источен Лондон.

Од V&A велат дека центарот ќе им овозможи на фановите и истражувачите да добијат увид во креативниот процес на Боуви, кој почина во 2016 година на 69-годишна возраст.

Кејт Бејли, виш кустос за театар и перформанс во музејот, рече дека архивата е „извонреден“ запис за творец чиј „животот е уметност“.

„Боуви е полиматик, тој е повеќеслоен. Тој беше инспириран од сите жанрови и дисциплини“, рече таа. „Тој е уметник кој навистина работеше 360 дена во годината — цртајќи од литературата, но и од историјата на уметноста… (и) од местата каде што бил“.

Музичарот – роден како Дејвид Џонс во лондонските предградија во 1947 година – повторно се измислил себеси, создавајќи и отфрлајќи личности додека се движи низ музичките стилови од фолк-рок до глам до соул до електроника.

Создаде серија сценски ликови поголеми од животот, ископувајќи влијанија кои се движат од германската експресионистичка кинематографија до јапонскиот кабуки театар. За возврат, тој влијаеше на музичарите, филмаџиите, модните дизајнери и огласувачите.

Некои од предметите во архивата беа дел од „David Bowie Is“, мултимедијална изложба што го обиколи светот по распродадената серија во V&A во Лондон во 2013 година.

Некои предмети се легендарни, како што е разнобоен ватиран комбинезон дизајниран од Фреди Бурети за креацијата на вонземската рок-ѕвезда на Боуви, Зиги Стардаст, футуристичките креации на Кансаи Јамамото за турнејата „Аладин Сејн“ во 1973 година или капутот „Јунион Џек“ дизајниран од Боуви и Александар Меквин за насловната страница. Албумот „Earthling“ од 1997 година.

Други се повеќе лични, вклучувајќи писма, рачно напишани стихови за песни вклучувајќи ја химната „Heroes“ и тетратки што Боуви ги чувал во текот на својот живот. Архивите содржат и повеќе од 70.000 фотографии, слајдови и слики.

Музејот ја обезбеди архивата од имотот на Боуви, а исто така доби донација од 10 милиони фунти (12 милиони американски долари) од Фондацијата „Блаватник Фамилија“ и „Ворнер Музичка Груп“ за да ја смести и изложи во V&A East, дел од новиот центар за култура и технологија што се издига на место на Олимписките игри во Лондон 2012 година.

Имотот на Дејвид Боуви рече дека „со тоа што животното дело на Дејвид стана дел од националните збирки на Обединетото Кралство, тој го зазема заслуженото место меѓу многу други културни икони и уметнички генијалци“.

Директорот на V&A, Тристрам Хант, го нарече Боуви „еден од најголемите музичари и изведувачи на сите времиња“.

„Радикалните иновации на Боуви во музиката, театарот, филмот, модата и стилот – од Берлин до Токио до Лондон – продолжуваат да влијаат на дизајнот и визуелната култура и ги инспирираат креативците од Жанел Мона до Лејди Гага до Тилда Свинтон и Раф Симонс“, рече тој. (АП)