Аргентина ја отфрли поканата да се приклучи на БРИКС


Избраниот претседател Хавиер Милеи

 

Аргентина нема да се приклучи на групата на држави во развој БРИКС, изјави во четвртокот идниот министер за надворешни работи на земјата.

„Нема да се приклучиме на БРИКС“, рече Дијана Мондино, која ќе ја извршува функцијата врвен дипломат во владата на новоизбраниот претседател Хавиер Милеи кога тој ќе положи заклетва на функцијата следната недела.

Аргентина беше една од шесте земји поканети да станат нови членки на блокот, составен од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, на нејзиниот годишен самит во Јоханесбург во август.

Членството на јужноамериканската земја ќе стапеше на сила на 1 јануари 2024 година заедно со Египет, Етиопија, Иран, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

По добивањето на поканата за членство во блокот, аргентинскиот претседател Алберто Фернандез ја прослави поканата како „одлична можност“.

„Отвораме можности за приклучување на нови пазари, за консолидирање на постоечките пазари, за зголемување на инвестициите, за создавање работни места и за зголемување на увозот“, рече тој.

Но, новоизбраниот претседател Милеи вети дека драматично ќе ја растресе надворешната политика на Аргентина, вклучувајќи ги и нејзините односи со двата главни трговски партнери – и земјите основачи на БРИКС – Бразил и Кина.

Тој го нарече бразилскиот лидер Луис Инасио Лула да Силва како „гневен комунист“ и остро ја критикуваше Кина, споредувајќи ја владата со „атентатор“ и заканувајќи се дека ќе ги прекине врските.

„Не би ги промовирал односите со комунистите“, рече тој во август.