Англија влегува во едномесечен карантин. Борис Џонсон вели: „Земјата нема алтернатива“

Борис Џонсон ги објавува мерките внатре во Даунинг стрит 10 (Фото: АФП)

Откако ги помина изминатите неколку недели обидувајќи се да најде избалансиран пристап пред немилосрдниот прилив на вториот бран на корона вирусот во Англија, премиерот Борис Џонсон во саботата вечерта на прес-конференција рече дека сега е време да се биде „скромен пред природата“.

Англија ќе влезе во едномесечна национална блокада во четврток, објави Џонсон, предупредувајќи дека без построги ограничувања земјата може за неколку недели да бележи „неколку илјади“ смртни случаи на Ковид-19 на ден.

Најавувајќи ги новите мерки, според кои сите пабови, ресторани, несуштински дуќани и други места се принудени да се затворат, Џонсон рече дека земјата „нема алтернатива“, со сегашното моделирање што покажува дека зголемувањето на инфекциите би значело преоптоварување на здравствениот систем за неколку недели, со здравствениот персонал „принуден да избере да ги спасува пациентите со ковид или оние пациенти кои немаат ковид“.

Главниот научен советник на Џонсон, Патрик Валанс, појавувајќи се заедно со премиерот и главен медицински директор Крис Вити, рече дека сега постои потенцијал смртните случаи во текот на зимата „да бидат двојно полоши или повеќе во споредба со првиот бран“ на епидемијата во Велика Британија. Без нова акција, стапката на смртност ќе биде „многу близу до врвот на првиот бран“ околу 8 декември, рече Валенс, нарекувајќи го тоа „многу мрачна слика“. Велика Британија забележа уште 326 смртни случаи од Ковид-19 во саботата.

Новите мерки, за кои ќе расправа и гласа парламентот на Велика Британија во среда, ќе останат на сила до 2 декември, кога Англија ќе се врати на сегашниот регионален пристап кон ограничувањата на корона вирусот.

Додека тие ќе бидат исцрпувачки за јавноста, ограничувањата ќе бидат поздравени од научната заедница која веќе со недели вели дека владиниот регионален пристап не може да биде доволен за да се сврти бранот на вирусот.

Премиерот, кој во текот на целата криза беше обвинет за премногу ветувачки и недоволно испорачувани проценки за тоа колку брзо земјата може да излезе од кризата, рече дека и покрај „мрачноста“ во сегашниот момент, тој бил „оптимист“ дека работите „ќе се чувствуваат многу поразлично и подобро до пролетта“, опишувајќи ги подобруваните третмани, „реалистичната“ можност за вакцина и проширувањето на масовното тестирање како „зраци на сонцето“.

Новите ограничувања, за кои се очекува да поминат лесно во парламентот, значат затворање на сите пабови, барови, ресторани, несуштински продавници, фризери и салони за убавина. Училиштата, универзитетите, колеџите и старските домови ќе останат отворени. На луѓето ќе им биде дозволено да ги напуштаат своите домови само за специфични цели, вклучително и: да одат на работа ако не можат да работат од дома; за образование; за вежбање или рекреација на отворено со сопствено домаќинство или сами со едно друго лице од друго домаќинство; или да купуваат основни предмети. Секторите градежништво и производство ќе останат отворени, како и парламентот.

Последните проценки од Заводот за национална статистика, кои вршат редовни истражувања на инфекции на населението, се дека 1 од секои 100 луѓе во Англија има Ковид-19, од еден на 200 на почетокот на октомври. Во јули, бројката беше еден на 2.300. (Политико)