Анчелоти ќе остане во Реал и следната сезона


Карло Анчелоти потврди дека ќе остане во Реал Мадрид и следната сезона.

– Оценуваме што се случи во средата и во текот на овие две сезони. Последниот натпревар беше многу лош (0:4 од Манчестер сити) сите сме повредени. Сепак, беше добра сезона, но можеше да биде уште подобра. Ќе анализираме и тоа ќе биде чекор кон следната сезона. Имам договор до 30 јуни 2024 година и сакам да го одработам. Со претседателот на клубот Перез разговаравме вчера како и обично. Имавме средба на која тој ја изрази својата поддршка и наклонетост кон мене. Одиме напред со голем ентузијазам за да ги исправиме работите кои не беа како што посакувавме. Останувам да работам во Реал, тоа ми е загарантирано, изјави Анчелоти.

Голем интерес за италијанскиот фудбалски стручњак искажуваше и Бразилскиот фудбалски сојуз, но по се изгледа „Кариоките“ ќе требаа да си бараат друг селектор.