Американците се откажаа од социјално дистанцирање

За време на Денот на сеќавањето се одржуваа забави низ целата земја како Ковид-19 воопшто да не постоел

 

Американците низ целата земја се чини дека ги напуштија насоките за социјално растојание додека се сончаа на плажите и се собраа на забавите во базени за време на викендот на Денот на сеќавањето.

Долгиот викенд традиционално го сигнализира почетокот на летото во САД, и покрај бројот на загинати од Ковид-19 во земјата што се приближува до 100.000, многумин отфрлија какви било грижи за безбедноста при славењето.

На езерото Озаркс, познато по телевизиската серија со истото име, стотици се собраа на забава во базен за да уживаат во топлото пролетно време. Баровите инсталирани во базенот беа исполнети со пијалоци, додека луѓето танцуваа и очигледно заборавија дека постои Ковид-19.

Еден твит на кој се гледа видео од настанот, рече дека нема „скриени грижи“, на што друг одговори: „Ќе има за 14 дена од сега“.

Мисури, каде се наоѓаат Озаркс, имало 686 смртни случаи од Ковид-19. Интернет-страницата на гувернерот Мајкл Парсон ги охрабрува жителите на државата да одржуваат социјално дистанцирање и да практикуваат добра хигиена.

Базенската забава може да биде извор на појава во друга држава Арканзас. Гувернерот на државата, Аса Хачинсон, рече овој викенд дека жителите се соочиле со „втор врв“ на случаи и некои од нив може да бидат поврзани со забава во средно училиште.

„Забава со пливање во средно училиште за која сум сигурна дека сите сметаа дека е безопасна“, рече Хачинсон. „Тие се млади, тие пливаат, тие само имаат активност и од тоа произлегуваат позитивни случаи“.

Полицијата била повикана на Дејтона Бич, Флорида, откако стотици луѓе се собрале на забава, и покрај ограничувањата за социјална дистанца.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се најде под оган затоа што играше голф во текот на викендот, избегнувајќи маска и се ракуваше на теренот. Експертите за јавно здравје велат дека голфот е прифатлива активност, но играчите сепак треба да бидат претпазливи кога играат.

Минатата недела 11 држави објавија рекорден број нови случаи од Ковид-19, вклучувајќи ги Алабама, Арканзас, Минесота, Северна Дакота, Њу Хемпшир, Мериленд, Мејн, Невада, Јута, Вирџинија и Висконсин. Не е јасно дали случаите се зголемуваат од повеќе тестирања или од втор бран на инфекции. Вкупните случаи во САД поминаа 1,68 милиони, што е најмногу во светот. (АП)