Амал Клуни е меѓу правните експерти кои препорачаа обвиненија за воени злосторства во војната Израел-Хамас


Амал Клуни е меѓу правните експерти кои му препорачаа на главниот обвинител на највисокиот светски суд за воени злосторства да побара налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и водачите на милитантната група Хамас.
 

Адвокатот за човекови права и сопруга на актерот Џорџ Клуни напиша за нејзиното учество во писмо објавено во понеделникот на веб-страницата на Фондацијата за правда на двојката. Таа рече дека таа и другите експерти за меѓународно право едногласно се согласиле да препорачаат главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, да ги поднесе барањата за апсење.

Кан ја објави својата намера да го стори тоа во понеделникот, велејќи дека активностите преземени и од израелските лидери и од Хамас во седуммесечната војна во Газа се еднакви на воени злосторства.

„Служев во овој панел затоа што верувам во владеењето на правото и потребата да се заштитат животите на цивилите“, напиша Клуни. „Законот што ги штити цивилите во војна е развиен пред повеќе од 100 години и се применува во секоја земја во светот без оглед на причините за конфликтот“.

Комитетот го сочинуваа експерти за меѓународно хуманитарно право и меѓународно кривично право, а двајца негови членови се поранешни судии во кривичните трибунали во Хаг, каде што е седиштето на МКС, напиша Клуни. Таа додаде дека нивната одлука е едногласна. Панелот, исто така, објави авторски текст за својата препорака во Financial Times во понеделникот.

Во своето соопштение во понеделникот, Кан ги обвини Нетанјаху, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант и тројцата водачи на Хамас – Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Исмаил Ханија – за воени злосторства и злосторства против човештвото во Појасот Газа и Израел.

Нетанјаху и другите израелски лидери го осудија потегот како срамен и антисемитски. Американскиот претседател Џо Бајден исто така го критикуваше обвинителот и го поддржа правото на Израел да се брани од Хамас.

Израел не е член на судот, па дури и со издадени налози за апсење, Нетанјаху и Галант не се соочуваат со непосреден ризик од кривично гонење. Но, заканата од апсење може да им го отежне на израелските лидери патувањето во странство. Западот веќе го смета Хамас за меѓународна терористичка група.

Последната војна меѓу Израел и Хамас започна на 7 октомври, кога милитантите од Газа преминаа во Израел и убија околу 1.200 луѓе, главно цивили, а зедоа 250 други како заложници.

Оттогаш, Израел води брутална кампања за разбивање на Хамас во Газа. Повеќе од 35.000 Палестинци се убиени во борбите, од кои најмалку половина се жени и деца, според последните проценки на здравствените власти во Газа, кои не прават разлика меѓу цивили и милитанти на Хамас.

Војната предизвика хуманитарна криза во Газа, раселени приближно 80% од населението и оставајќи стотици илјади луѓе на работ на глад, според официјални претставници на ОН. (АП)