Алкараз се повреди на вториот поен на турнирот во Рио (Видео)


 

Првиот носител Карлос Алкараз задоби повреда на глуждот на нагота на само два поени на АТП турнирот во Рио де Жанеиро против Тиаго Монтеиро, и се повлече набргу потоа и покрај храбриот обид да го продолжи натпреварот.

Алкараз се движеше странично назад кон центарот на теренот кога Монтеиро ја испрати топката зад него. Шпанецот ја лошо згазна со десната нога, глуждот претрпе голем притисок и тој падна на земја на грбот.

Со помош на Монтеиро, светскиот бр. 2 се врати назад до својата клупа и му беше силно врзан глуждот физотерапеутот. Тој се врати на теренот и и направи брејко против Бразилецот за да поведе со 1-0. Но, неговото движење беше компромитирано и тој се повлече откако го изгуби сервисот во следниот гем.

„Утре ќе направам тест за глуждот и да видиме дали е нешто сериозно или не“, изјави Алкараз.

„Се чувствував, се чувствував лошо. Тоа беше првиот впечаток што го имав. Мислам, чувствував болка штом паднав, па мислев дека ќе биде тешко да продолжам да играм ако сè уште ги имам тие чувства.

„По неколку поени не се чувствував подобро. Ја чувствував болката. Не можев добро да се движам и знаев дека ќе биде невозможно да продолжам. Мислев дека ќе се влоши ако продолжам да играм на толку долг натпревар и затоа избрав да се повлечам“.

Алкараз ја освои титулата во Рио во 2022 година (против. Шварцман), а загуби во финалето од Камерон Нори во 2023 година.

Повредата нема да му помогне на Шпанецот во битката за одбрана на местото бр. 2 на ранг листата на АТП бидејќи зад себе го има забревтаниот Италијанец Јаник Синер. Алкараз води пред Синер со само 535 поени и има 1000 поени за одбрана следниот месец како бранител на титулата во Индијан Велс.

Зборувајќи на својата прес-конференција, Монтеиро рече: „Ова е толку чудно, тоа беше вториот поен на натпреварот. На теренот не изгледаше толку сериозно, но потоа го видов на големото платно и беше лошо. Сега можам само да навивам да се опорави, тој е ѕвезда, доминантна во новата генерација“.