Ајра вон Фустенберг, смртта на „принцезата од  Марбела“


Според британскиот писател Ник Фулкс, Ајра вон Фустенберг „била голема во своето време, која ги полнела весниците со наслови, како што денес тоа го прави некој како Кардашијан“. Принцеза по раѓање и модел, актерка и дизајнерка по избор, Вон Фустенберг почина во понеделникот на 83-годишна возраст. Нејзиното целосно име гласеше Вирџинија Каролина Тереза Панкразија Галдина зу Фустенберг.

Фасцинирана од нејзиното аристократско наследство, живописниот живот и влијанието во светот на модата и уметноста, Фулкс во 2019 година ја напиша книгата „Ајра: Животот и времињата на една принцеза“ за нејзиниот живот растејќи во Венеција, нејзината бајковита свадба во Венеција со принцот Алфонсо од  Хоенлое на 15 години, нејзините гламурозни патувања и снимања за модни магазии и нејзиниот блескав стан во Плејс Вандом по разводот.

„Свеста за неа во свет кој беше пред Интернет беше прилично зачудувачки. Обемот на исечоци од весници низ кој поминав беше прилично извонреден“, изјави Фулкс тогаш за WWD.

Таа беше ќерка на Клара Ањели, која беше сестра на наследникот на Фиат, Џани Ањели. Таткото на Вон Фустенберг, принцот Тасило фон Фустенберг, бил син на унгарска грофица и принц на Австро-унгарската империја, а нејзината баба по мајка била принцезата Вирџинија Сан Фаустино, Американка.

Кога нејзиниот брак со принцот Алфонсо од Хоенлое, плејбој кој го претвори заспаното шпанско рибарско село Марбела во гламурозно одморалиште во 1950-тите, заврши – создавајќи голем скандал во тоа време бидејќи таа исто така беше обвинета за прељуба – Вон Фустенберг се омажи за бразилскиот плејбој-индустријалец Франциско Матарацо „Бејби“ Пигнатари, 23 години постар од неа, во Рено, Невада во 1961 година, но и тој брак заврши и со развод – во Лас Вегас по три години.

Во својата биографија, Фулкс ги раскажува нејзините борби со мајчинството и бракот и трагедијата во 2006 година кога го изгубила синот Кристоф во затвор во Бангкок, на 50-годишна возраст, обвинет дека фалсификувал виза за влез во земјата за да заштеди време. Нејзиниот друг син, Хубертус, стана скијачки олимпиец за Мексико.

„Таа ја има оваа бунтовничка низа и беше многу независна жена во време кога сè уште беше многу машки свет. Таа донесе многу одлуки кои се сметаа за храбри во тие денови“, пишува Фулкс.

Таа им пркоси на конвенциите како адолесцентна манекенка за Емилио Пучи, повремено шетајќи по модните писти и позирајќи за Хелмут Њутн и Сесил Битон.

„Ајра беше одличен семеен пријател и го познаваше татко ми уште од 14-годишна возраст“, рече ќерката на Емилио, Лаудомија Пучи.

Вон Фустенберг беше миленичка на Дијана Вриланд и се залагаше за Карл Лагерфелд во раните фази во неговата кариера. Таа стана ПР за Валентино и се шпекулираше дека ќе стане втора сопруга на принцот Рение од Монако по смртта на Грејс Кели.

„Ја познавам Ајра одсекогаш, дури работевме заедно на мојот прв парфем“, рече Валентино Гаравани. „Убава и секогаш насмеана, Ајра поседуваше непоколеблива страст за се што правеше. Без разлика дали тоа беше нејзината работа, нејзините хоби или нејзините лични определби, таа пристапуваше кон секој потфат со сесрдна ентузијазам и посветеност“.

Таа продолжи со актерска кариера под покровителство на познатиот продуцент Дино ди Лаурентис, сними околу 30 филмови во доцните 1960-ти и 70-ти.

Со текот на годините, таа собирала уметнички дела од Рој Лихтенштајн, Жан Дибуфе, Макс Ернст, Јозеф Алберс и Ив Клајн.

Патувајќи низ светот, поминувајќи го својот живот меѓу Париз, Бијариц и Лондон, откако го напуштила актерството, почнала да дизајнира предмети за декорација на домот, многу од нив комбинирани со скапоцени камења и полускапоцени камења. Таа направи повеќе од 800 уникатни парчиња, секое потпишано и нумерирано – вазни, кутии, рачни огледала со индиски накит, рамки за слики, книжарници, животински фигурини и послужавници, на пример, кои беа правени за кинеската компанија за порцелан во Њујорк и музејот Тисен.

Таа рече дека почнала да дизајнира кога не можела да најде подарок што ѝ се допаѓа за нејзините пријатели Ен и Кирк Даглас, па решила да направи.

Меѓу нејзините неколку добротворни иницијативи, таа беше покровител на Фондацијата Деца од Африка.