Адел во бикини со знаме на Јамајка и афро-фризура: Културно присвојување или почитување

Англија- Адел (32) се соочува со реакции во јавноста за бикинито и фризурата што ги носеше на објавата на Инстаграм по повод откажаните прослави на карневалот во Нотинг Хил.

Вчера, британската поп-ѕвезда, сподели фотографија во знак на почит кон карневалот Нотинг Хил, кој ја слави културата на Карибите и Црнците во Велика Британија, годинава виртуелен поради пандемијата на коронавирус.

На фотографијата, Адел носеше бикини со знаме од Јамајка и плетенки Банту, традиционална африканска фризура.

Адел се најде на удар откако ја објави фотографијата, бидејќи многумина на социјалните мрежи ја обвинија за културно присвојување.

Еден следбеник коментираше: „Црните жени се дискриминирани затоа што носат културни фризури како банту-плетенки и локуа, но белите луѓе не се, тоа не е фер и затоа луѓето се нервозни“.

Другите се навредија со јамајканскиот топ бикини на Адел.

“Почитувани бели луѓе, ве молиме само бидете свои и запрете го засекогаш со културни присвојувања. Адел плетенките од банту не беа потребни. Врвот бикини со знаме од Јамајка беше непотребен … Ве молам само запрете”, напиша друг следбеник.

Сепак, други следбеници дојдоа во одбрана на Адел.

„САКАМЕ ДА ГО ГО ПОГЛЕДНЕМЕ СВОЕТО знаме насекаде !!!!“ едно лице напиша во коментарите. „Ова ме насмевна. Тоа го покажува влијанието на мојот мал остров врз целиот свет. Колку навистина сме влијателни“.

Друг коментатор додаде: „Ова е почитување на културата, а не присвојување“.

Во саботата, извршниот директор на карневалот, Метју Филип, зборуваше за Гардијан за значењето на настанот во 2020 година, и покрај тоа што се одржа на Интернет.

„Повеќе од 50 години карневалот е потврда на Black Lives Matter, “, рече тој. „Тоа е нормална практика за нас, не е нешто што сега се вклучуваме само поради моменталната глобална клима и она што се случува, изјави Филип.