Адел со ексклузивни концерти во Минхен, единствени во Европа


Минхен, Германија, ќе биде почестен со четири + четири концерти на Адел оваа година, 2-3 и 9-10 август – единствените концерти на суперѕвездата во Европа во 2024 година.

Концертите на отворено ќе се одржуваат во текот на два викенда во изложбениот центар во Минхен, Messe München, кој ќе нуди капацитет од околу 80.000 по концерт – комбинација од седечки штандови, под со седење и места за стоење.

Концертите се промовирани од Live Nation и Leutgeb Entertainment Group, кои успешно соработуваа на мега концерти на саемските терени во минатото.

За да се задоволи она што Live Nation го опиша како „феноменална побарувачка“, четири дополнителни шоуа на Адел во Минхен се додадени на претходно најавените.

Адел додаде концерти на 14, 16, 23 и 24 август.

Цените на билетите за концертите се движат од 369,90 до 419,90 евра (стоење), потоа од 74,90 до 119,90 (задни седишта) и од 369,90 до 399,90 евра (предни седишта).

Извршниот директор на Live Nation GSA, Марек Либерберг, изјави за Pollstar: „Почестени сме што Адел ги избра Live Nation и Минхен за нејзините ексклузивни европски настапи во 2024 година. Навистина сум горд што го постигнавме ова во неверојатен тимски напор и со уникатен концепт. Лично, сметам дека е огромна привилегија да се организира оваа исклучителна резиденција на отворено“.

Адел ја коментираше својата одлука да ја краси сцената во Минхен преку нејзиниот профил на Инстаграм, каде напиша: „Па пред неколку месеци добив повик за летна серија на шоуа. Бев задоволна со моите претстави во лондонскиот Хајд Парк и мојата резиденција во Вегас, така што немав други планови. Сепак, бев премногу љубопитна за да не се надоврзам и да се препуштам на оваа идеја – еднократен, нарачан стадион дизајниран околу кое било шоу што сакам да го прикажам? О!? Доста шлаканица среде Европа? Во Минхен? Тоа е малку случајно, но сепак прекрасно! !! Не сум пеела во Европа од 2016 година! Не можев да замислам поубав начин да го поминам летото и да ја завршам оваа убава фаза од мојот живот и кариера со концерти поблиску до дома за време на едно толку возбудливо лето. Гутен таг бебиња “.

Адел мислеше на нејзината турнеја во 2016 година за поддршка на нејзиниот албум 25 кој доби Греми, кој ја однесе во неколку земји на европскиот континент. Најважните моменти од „Pollstar Boxoffice“ вклучуваат две распродадени ноќевања во Палау Сант Жорди во Барселона, Шпанија, од 24 до 35 мај, продадени 31.075 и заработиле 2.858.760 долари; две распродадени Мео Арени во Лисабон, Португалија, 21-22 мај (36.081 билети, 2.692.989 долари бруто); и две распродадени ноќи во Халенстадион Цирих во Швајцарија, 17-18 мај (26.480, 2.776.115 долари).

Германските концерти вклучуваа по две ноќевања во Ланксес Арена Келн, Баркликард Арена Хамбург и Мерцедес-Бенц Арена Берлин, сите распродадени. Целосно распродадениот дел од таа турнеја во Обединетото Кралство беше исто така неверојатно успешен, со главен настап на Гластонбери, и осум концерти на лондонскиот О2, кои продадоа 126.043 билети и донесе неверојатни 14,3 милиони долари. Адел таа година, 2016 година, беше рангирана на 5-то место на топ-листата на Pollltar’s Year End Worldwide Tours, со заработка од 167,7 милиони долари.

Адел моментално е на последниот дел од нејзината меѓународно позната резиденција во Лас Вегас, „Викенди со Адел“, во Колосеумот во Палатата Цезар во Лас Вегас, НВ до средината на јуни. Дотогаш, неверојатното музичко возење ќе опфати вкупно 50 викенди и 100 претстави до крајот на турнејата.