9 јули во историјата – Почна првиот тениски турнир во Вимблдон


 

На 9 јули 1877 година, All England Croquet and Lawn Tennis Club го започнува својот прв тениски турнир на тревa во Вимблдон, тогаш надворешно предградие на Лондон. Дваесет и двајца аматери се појавија да се натпреваруваат на турнирот Gentlemen’s Singles, единствениот настан на првиот Вимблдон. Победникот требаше да однесе дома трофеј од 25 гвинеи.

Тенисот потекнува од француската ракометна игра од 13 век наречена jeu de paume, или „игра на дланка“, од која се развила игра со рекет и топка во затворен простор наречена вистински или „кралски“ тенис. Вистинскиот тенис прерасна во тенис на тревник, кој се играше надвор на трева и уживаше во напливот на популарност кон крајот на 19 век.

Во 1868 година, Ол Ингланд клубот беше основан на ливада od 1,6 хектари надвор од Лондон. Клубот првично беше основан за да го промовира крокетот, друг спорт на тревникот, но зголемената популарност на тенисот го наведе да вклучи тениски тревници во своите објекти. Во 1877 година, Ол Ингланд клубот објави соопштение во неделното спортско списание „Филд“ кое гласело: „Клубот за крокети и тревници од цела Англија, Вимблдон, предлага да се одржи тенис на тревник отворен за сите аматери, во понеделник, 9 јули, и следните денови. Влезница, една фунта, еден шилинг“.

Ол Ингланд клуб купи трофеј од 25 гвинеи и подготви формални правила за тенисот. Се одлучи за правоаголен терен долг 78 стапки (23,7 метри) и широк 27 стапки (8,2 метри); го адаптираше вистинскиот тениски метод на бодување врз основа на часовникот – т.е. 15, 30, 40, игра; утврди дека првиот што ќе освои шест гејма добива сет; и му дозволи на серверот една грешка. Овие одлуки, главно дело на членот на клубот д-р Хенри Џонс, остануваат дел од современите правила.

Дваесет и двајца мажи се пријавија за турнирот, но само 21 се појавија на 9 јули за првиот ден. Единаесетте што поминаа беа намалени на шест следниот ден, а потоа на тројца. Полуфиналните натпревари се одржаа на 12 јули, но потоа турнирот беше прекинат за да се остави лондонската спортска сцена слободна за крикет натпреварот Етон против Хароу, одигран во петокот и саботата. Финалето беше закажано за понеделник, на 16 јули, но, како што ќе стане вообичаена појава на идните турнири на Вимблдон, денот беше врнежлив.

Беше презакажан за 19 јули, а тој ден околу 200 гледачи платија по еден шилинг за да го видат Вилијам Маршал, тенисер од Кембриџ „Блу“ во битка со В. Спенсер Гор, рекет играч од Стариот Харов. Во финалето кое траеше само 48 минути, 27-годишниот Гор доминираше со својата силна игра во волеј, победувајќи го Маршал со 6-1, 6-2, 6-4. Меѓутоа, на вториот Вимблдон во 1878 година, Гор ја загуби титулата кога неговата игра на мрежа стана жртва на иновативниот удар развиен од предизвикувачот Френк Хедоу: лобот.

Во 1884 година, женскиот сингл беше претставен на Вимблдон, а Мод Вотсон го освои првото првенство. Таа година, на Вимблдон за прв пат по неколку години во Оксфорд се играше и националното првенство во машки двојки. Мешаните двојки и женските двојки беа инаугурирани во 1913 година. До почетокот на 1900-тите, Вимблдон од настан на цела Англија стана на цел свет, а во 1922 година клубот за тенис и крокети на тревникот Ол Ингланд, како што тогаш бил познат, се преселил во голем стадион на друга локација. Во 1950-тите, многу тениски ѕвезди станаа професионални додека Вимблдон се бореше да остане аматерски турнир. Меѓутоа, во 1968 година, Вимблдон ги поздрави професионалците и брзо го врати својот статус на најдобар светски тениски турнир.

Првенството на Вимблдон, единствениот голем тениски настан кој сè уште се игра на трева, се одржува секоја година кон крајот на јуни и почетокот на јули.