2 март во историјата – Украдено е телото на Чарли Чаплин од гробот


 

Во еден од најпознатите случаи на грабнување тела во историјата, двајца мажи го крадат трупот на почитуваниот филмски актер Сер Чарлс Чаплин од гробиштата во швајцарското село Корсие-сур-Вевеј, лоцирано во ридовите над Женевското езеро, во близина на Лозана. Швајцарија, на 2 март 1978 година.

Комичарот, кој беше можеби најпознат по своето алтер его, Малиот скитник, Чаплин исто така беше почитуван филмаџија чија кариера ја опфаќаше ерата на немиот филм на Холивуд и значајната транзиција кон „говорните“ во доцните 1920-ти. Чаплин почина на Божик во 1977 година, на 88-годишна возраст. Два месеци подоцна, неговото тело беше украдено од швајцарските гробишта, што предизвика полициска истрага и потрага по виновниците.

Откако вдовицата на Чаплин, Уна, доби порака за откуп од околу 600.000 долари, полицијата почна да го надгледува нејзиниот телефон и да набљудува 200 телефонски говорници во регионот. Уна одби да го плати откупот, велејќи дека нејзиниот сопруг би го сметал барањето за „смешно“. Подоцна јавувачите упатиле закани кон нејзините две најмали деца. Уна Чаплин беше четвртата сопруга на Чарли (по Милдред Харис, Лита Греј и Полет Годар) и ќерка на драматургот Јуџин О’Нил. Таа и Чаплин се венчаа во 1943 година, кога таа имаше 18, а тој 54; заедно имаа осум деца. Семејството се насели во Швајцарија во 1952 година откако контроверзниот Чаплин – кого неговите непријатели го обвинија дека е симпатизер на комунизмот – дозна дека ќе му биде одбиена виза за повторно влегување во Соединетите држави на пат кон лондонската премиера на неговиот филм Во центарот на вниманието.

По петнеделна истрага, полицијата уапси двајца автомеханичари – Роман Вардас од Полска и Ганчо Ганев, од Бугарија, кои на 17 мај ги одведоа до телото на Чаплин, кое го закопаа во поле со пченка на околу 1,5 километри од домот на семејството на Чаплин. Во декември Вардас и Ганев беа осудени за грабеж на гроб и обид за изнуда. Политичките бегалци од Источна Европа, Вардас и Ганев очигледно го украле телото на Чаплин во обид да ги решат нивните финансиски тешкотии. Вардас, идентификуван како мозок на заговорот, беше осуден на четири и пол години тешка работа. Како што раскажал, бил инспириран од слично злосторство за кое прочитал во еден италијански весник. На Ганев му беше изречена условна казна од 18 месеци, бидејќи се веруваше дека има ограничена одговорност за делото. Што се однесува до Чаплин, неговото семејство повторно го закопа неговото тело во бетонска гробница за да спречи идни обиди за кражба.