25 мај во историјата – „Војна на ѕвездите“ почна да се прикажува во кината


 

На 25 мај 1977 година, викендот се отвори со меѓугалактички тресок кога првиот од блокбастерските филмови на Џорџ Лукас „Војна на ѕвездите“ дојде во американските кина.

Неверојатниот успех на „Војна на ѕвездите“ – доби седум Оскари и заработи 461 милион долари од продажбата на билети во САД и заработка од близу 800 милиони долари ширум светот – започна со обемен, координиран маркетинг притисок од Лукас и неговото студио „20th Century Fox“, неколку месеци пред датумот на прикажувањето на филмот. „Тоа не беше како премиера“, изјави подоцна за магазинот „Тајм“ актерката Кери Фишер, која ја играше бунтовничката лидерка принцезата Леја. „Тоа беше како земјотрес“. Почнувајќи од – според зборовите на Фишер – „нов поредок на ентузијазистички млади луѓе со вреќи за спиење“, исчекувањето на револуционерното доживување на гледањето филмови се рашири како шумски пожар, предизвикувајќи долги редици пред кината низ Америка и низ целиот свет. .

Со своите револуционерни специјални ефекти, „Војна на ѕвездите“ скокна од екраните и ја потопи публиката во „галаксија далеку, далеку“. Досега сите ја знаат приказната, која го следеше Лук Скајвокер (Марк Хамил) со бебешки лик додека тој прибра тим од сојузници – вклучувајќи го и лутиот Хан Соло (Харисон Форд) и роботите C3PO и R2D2 – во неговата мисија да ја спаси киднапираната принцеза. Леја од Злобната империја управувана од Дарт Вејдер. Филмот ги направи сите тројца негови главни актери во ѕвезди преку ноќ, претворајќи ја Фишер во објект на обожување на милиони млади машки фанови и ја започна легендарната кариера на Форд како акциски херој.

„Војна на ѕвездите“ наскоро стана вистински феномен на поп-културата. Со текот на годините, тој создаде уште неколку играни филмови, ТВ серии и стрипови, играчки, видео игри и други производи во вредност од цела индустрија. Двете продолженија на големите екрани, „Империјата го возвраќа ударот“ (1980) и „Враќањето на џедајот“ (1983), имаа голем дел од оригиналната актерска екипа и го уживаа истиот успех – и критички и комерцијален – како и првиот филм.

Дополнителни филмови и телевизиски спин-оф продолжуваат и во 2020-те.