11 години без Тоше: Нов постхумен албум со необјавени песни на англиски од Проески

На 13 октомври балкански и македонски ѕвезди ќе пеат на концертот во чест на поп-ѕвездата, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје и ќе биде промовиран албум со нови, до сега необјавени песни од Тоше Проески.

Албумот, четврти постхумен, е насловен “Secret place” и на него се наоѓаат седум нови песни на англиски јазик како и три преработки на познати хитови“.  Албумот се работеше во студиото на познатиот англиски продуцент Енди Рајт, автор на хитовите од претходниот англиски албум на Тоше „The Hardest Thing“.

Се подготвуваат и три спота. Едниот е снимен во Македонската филхармонија, вториот во студио, а третиот во Крушево.

На 16 октомври, се навршуваат 11 години откако поп-ѕвездата трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа во Хрватска.