Џон Тери ја напушти Астон Вила

Легендата на Челзи Џон Тери, го одигра својот последен натпревар со Астон Вила, откако тимот не успеа да обезбеди пласман во Премиер лигата.

Тери нема да го продолжи договорот со Астон Вила и ќе го напушти тимот.

Главната причина е дека клубот од Бирмингем нема да може да обезбеди исти финансиски услови на 37-годишниот фудбалер, како што беше досега.

Џон Тери планира да се фокусира на својата тренерска професија. Тој е многу веројатно да се врати во Челзи и да започне од Академијата на лондонскиот клуб.