Јулија Скрипал: Секој ден ми се враќа силата, се може да се поправи

Ќерката на двојниот шпион Сергеј Скрипал, Јулија, која заедно со него беше отруена во Солсбери, денеска првпат се огласи по инцидентот од 4 март што предизвика дипломатски потрес.

Во соопштението што го пренесува британската полиција, Јулија наведува дека таа и нејзиниот татко се чувствуваат подобро.

– Се разбудив минатата недела и секој ден ми се враќа силата. Благодарна сум за интересирањето за мојата состојба и бројните пораки со поддршка. Посебно благодарност за граѓаните на Солсбери кои ни помогнаа, кога татко ми и јас бевме онеспособени, истакнува Јулија Скрипал.

Таа додаде дека „се е во ред, се може да се поправи и се ќе биде подобро“.

Труењето во Солсбери, официјален Лондон го оцени како непријателски акт на Русија на британска територија. По инцидентот Велика Британија протера руски дипломати, а истото го направија и САД, поголемиот број земји-членки на ЕУ и други држави. Русија возврати со иста мерка.