Јован Попзлатанов потпиша за ФК Вардар

Македонскиот шампион Вардар пред почетокот на зимските подготовки, се засили со три нови фудбалери. „Црвено-црните“ денеска соопштија дека досегашни фудбалери на Пелистер, Јован Попзлатанов, Кристијан Тошевски, и Матеј Цветаноски потпишаа тригодишни договори со Вардар.

21-годишниот Попзлатанов во сениорска конкуренција играше за Тетекс и Пелистер. Настапува на позицијата десно крило, но може да игра и како десен бек. Тој е актуелен младински репрезентативец на Македонија, член на селекцијата до 21 година.

Тошевски (23) во досегашниот тек на кариерата настапуваше во Тетекс и во Пелистер. Тој во неколкуте квалификациски натпревари беше и стандарден член на македонската репрезентација за која има четири настапи. Игра на позицијата десен бек.

Својата кариера Цветаноски (20) ја почна во Македонија ЃП, а на почетокот на оваа сезона се пресели во таборот на Пелистер. Тој е офанзивен играч кој што настапува и на левата и на десната страна, а игра и во средината како полушпиц.