Ѕвездата од „Сексот и градот“ во трка за гувернер на Њујорк


Американската актерка и активистка Синтија Никсон, најпозната по улогата на Миранда во „Сексот и градот“ денеска соопшти дека ќе се кандидира за гувернер на сојузната држава Њујорк.

Таа ќе се спротистави на актуелниот гувернер Ендрју Куомо во борбата за номинација од Демократската партија.