Ѓоковиќ обезбеди осминафинале на Мастерсот во Париз

Франција– Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето на последниот Мастерс турнир оваа година, откако синоќа го совлада Португалецот Жоао Соуса. Ѓоковиќ кој е втор носител, доколку избори подобар пласман од Рафаел Надал на крајот од Мастерсот, повторно ќе стане број 1 на АТП ранг листата.

Резултати од доесга завршените мечеви во вториот круг:

Медведев – Карено-Буста 2:0
Вердаско – Шарди 2:0
Ебден – Качанов 0-1
Херберт – Кукушкин 1:2
Фускович – Пер 2:0
Циципас – Џумхур 0:2
Симон – Пуил 2:0
Раониќ – Цонга 2:1
Соуса – Ѓоковиќ 0:2
Чилиќ – Колшрајбер 2:0