Шампионот Шкендија ја помина стотката

Екипата на Шкендија која од поодамна ја обезбеди шампионската титула на денешниот дуел со Пелистер од последното коло во Првата македонска фудбалска лига постигна четири погодоци и со вкупно 101 гол ја заврши сезоната 2017/18.

На крајот Шкендија со 91 бод, односно 35 повеќе од Вардар ја освои титулата и си обезбеди учество во квалификациите од Лига Европа.

Пелистер кој попладнево загуби во Тетово со 4:1, во новата сезона ќе игра во Втората лига.