Уапсени 22 лица поради наводна поврзаност со Фетулах Ѓулен

Турските безбедносни сили уапсија денеска 22 лица, осомничени за поврзаност со движењето на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен.

Безбедносните сили спровеле антитерористичка акција во северозападниот округ Бурса. При претрес во домовите на осомничените биле конфискувани големи суми пари во различни валути и многу книги од Ѓулен.

Според турските власти, движењето на Ѓулен, кој живее во САД, е одговорно за обидот за преврат во Турција во 2016 година.