Турците ја добиваат својата прва нуклеарна централа, ќе ја градат Руси


Во реонот на градот Мерсин во јужна Турција денеска започна изградбата на нуклеарната централа „Аккују“, која турските власти ја градат во соработка со руската државна компанија „Росатом“.

На церемонијата на означувањето на почетокот на градежните работи на првата нуклеарна централа во Турција, меѓу останатите, присуствуваа и турскиот заменик-министер за енергетика Фатих Донмез и генералниот директор на „Росатом“, Алексеј Лихачов.

– Интензивно ќе работиме на изградбата на првиот реактор и се надеваме дека тој ќе биде готов до 2023 година. Ќе направиме се што е во наша моќ да ја зајакнеме соработката со нашите руски колеги – изјави Донмез на свеченоста.

Лихачов од своја страна оцени дека „Аккују“ ќе претставува „гарант за развој на односите меѓу Турција и Русија“.

Договорот за изградба на нуклеарката, чија моќност треба да биде 4.800 мегавати, Турција и Русија го склучија уште во 2010 година, по што во октомври годинава турската Влада му даде дозвола на „Росатом“ да почне со изградба на централата.

Вредноста на проектот е проценета на 20 милијарди долари.