Сончево со мала облачност, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, особено во северните делови.
Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а  дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.
Во Скопје времето ќе биде сончево со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени.
Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи.