Силувана па задавена службеничка од Британската Амбасада во Бејрут

Британката Ребека Дајкс вработена во Британската Амбасада во Бејрут пронајдена е мртва, соопшти тамошната полиција.

Телото на Ребека е пронајдено во саботата фрлено на автопат во Бејрут.

Обдукцијата покажала таа прво била силувана, а потоа и задавена, пренесува Би-Би-си.

Нејзиното семејтво е загрижено и за британската телевизија изјавиле дека ќе направат се за да дознаат што точно се случило со нивната ќерка.