Се подготвува пиеса за Харви Вајнстајн, Џон Малкович дел од екипата

Џон Малкович ќе одигра нова пиеса, инспирирана од ужасниот холивудски продуцент Харви Вајнштајн. Според актерот, ова може да ги „вознемири“ луѓето. „Горчлива пченица“ е напишана од наградениот со Пулицерова награда, Дејвид Мемет, кој исто така ќе го води целото производство. Нејзината светска премиера ќе биде во Лондон Вест Енд во јуни.
Тоа е „црна фарса за многу лош медиумски магнат“, изјави Малковиќ за Би-Би-Си. Десетици жени го обвинија Вајнштајн за силување или сексуално насилство, а овие обвинувања доведоа до движењето #MeToo.

Вајнштајн го негира секое тврдење за секс без согласност, и опишува многу обвиненија против него како „очигледно невистинити“. Шеесет и петгодишниот Малкович вели дека Харви е „појдовна точка“ за претставата и „реакција на сите вести, кои излегоа минатата година“ за него. Но, потоа се развива, и сега истражува како луѓето во забавната индустрија се однесуваат лошо со децении.
Во „Горчливата пченица“, Малкович ја игра улогата на Барни Фејн, корумпиран холивудски продуцент.
– Се разбира, ова може да ги вознемири луѓето што доживеале ваков напад во претставата”, рече актерот и додаде дека на многу луѓе можеби тоа нема да им се допадне.
Малкович е најпознат по неговите филмови „Опасни врски“, „Битието Џон Малкович“ и други. Актерот исто така, освои нова публика од млади фанови за време на Божиќ, бидејќи заедно со Сандра Булок учествува во филмот „Брд бокс“ на Нетфликс.